Oštećenje diska
Iskočio mi disk!?! Koliko puta smo čuli za taj izraz? Kod nas u ordinaciju dolazi mnogo pacijenata koji se referiraju na tu „dijagnozu“ zato ćemo izdvojiti malo vremena da vam pobliže pojasnimo terminologiju i problematiku vezanu uz diskove.
Posao kiropraktičara je jasan, cilj nam je dovesti kralježnicu u uravnotežen položaj kako bi i bolesna/ozlijeđena kralježnica funkcionirala što na najvišoj mogući razini i time djelovali ne samo simptomatično nego i preventivno.
Dakle, krenimo prvo s terminom „iskićen disk“. Diskovi su strukture u kralježnici, ili lajički rečeno jastučići, koji se nalaze između kralježaka, a njihova primarna funkcija je amortizacija sile i sprječavanje da se kralješci međusobno dodiru. Oni zapravo razdvajaju dva kralješka kako bi živac mogao izaći iz leđne moždine. Disk kao takav ne može iskakati iz svog ležišta .
Kada govorimo o diskus herniji, govorimo o oštećenju diska. Ta oštećenja mogu biti u tri različita stupnja:
1. ispupčenje
2. protruzija diska
3. ekstruzija diska
Krenimo onda redom od najozbiljnijeg problema, a to je ekstruzija. Što je ekstruzija diska? Ekstruzija diska je kada vanjski dio omotača diska bude oštećen tako da gelasta jezgra iscuri u kanal kralježnice. To može izazvati velike bolove radi pritiska na okolne živce. Načelno, pacijenti s ekstruzijom moraju se konzultirati radi daljnje obrade konzervativno ili neurokirurški.
Ostala dva stupnja u kojima je disk manje oštećen se mogu vrlo uspješno tretirati kiropraktikom, a cilj je rasteretiti dio kralježnice odnosno, rasteretiti disk kako bi se uklonio pritisak na živčano tkivo, živac.
Svaka smetnja koja utječe na rad živčanog stava utječe na vas i stanje vašeg organizma, a svaki i najmanji pritisak na živac biti će promptno signaliziran u obliku trnjenja ili oštrih bolova. Uklještenje živca je termin koji se dosta često zloupotrebljava od strane profesionalaca ali i laika. Koristi ga se kod jakih bolova u predjelu kralježnice i kod bolova u ekstremitetima. Ponekad se doista radi o uklještenju u vidu kompresije, kao primjerice kod tumora ili kod diskus hernije i u tim slučajevima pacijenti znaju trpjeti velike bolove. To su osobe koje često završe na hitnoj pomoći i ili na operacijskom stolu. Takva bol doista može biti nesnosna.
Posao kiropraktičara je učiniti kralježnicu (i njene diskove) pokretljivom kako bi time smanjili pritisak na živčani sustav radi umanjenja bolova i boljem radu ostalih organa u tijelu bez lijekova i ostalih invazivnih metoda liječenja.
Kiropraktika je svoju reputaciju stekla upravo na pacijentima koji pate od diskus hernije, sigurno i efikasno pomažu pacijentima kako bi se što prije vratili svojim svakodnevnim obavezama i kako bi nastavili živjeti bez boli.